Az intenzív és gyakori harag, különösen, ha a kiváltó okon túl is tart, következményekkel járhat fizikai és mentális jólétedre. A düh nemcsak egy egyszeri kellemetlen érzés, de ha a haragélmények túl gyakoriak, túl hevesek, túl sokáig tartanak, vagy nincs arányban a kiváltó eseménnyel, problémás hatással lehet közérzetünkre és egészségünkre.
Az, hogy hogyan értelmezed és reagálsz egy helyzetre, számos tényezőtől függhet, többek között:
- gyermekkorod és neveltetésed,
- múltbéli tapasztalatok,
- jelenlegi körülmények.
A problémák sosem fogynak el, a lelkierőnk igen!
Hogyan segít a Manna csepp?
Kérje az ingyenes tájékoztatónkat!
Töltse ki a következő űrlapot és máris küldjük a legfontosabb információkat!
A düh érzése során olyan élettani hatásokat tapasztalunk, mint például megnövekedett pulzusszám és vérnyomás, ami gyorsan pumpálja a szívbe vért. A test fizikailag felkészül a harcra, hogy megvédje magát, vagy elmeneküljön a veszély elől.
Míg testünk válaszrendszere úgy fejlődött ki, hogy megvédjen minket, a legtöbb esetben nincs szükségünk arra az extra energialöketre, hogy megbirkózzunk bármivel is, ami dühünket okozza (váratlan forgalom, gyermek fellépése vagy munkatársunk szűkszavú e-mailje).
A stressz és a düh okozta stresszhormonok krónikus aktiválódása súlyos testi és lelki betegségekhez vezet, aminek hosszú távon komoly következményei lehetnek. Íme néhány, a düh egészségre gyakorolt hatása, amelyekről érdemes tudni:
1. A harag megterheli a szívet
A harag megélése stresszhormonok felszabadulását váltja ki a szervezetben, ami idővel károsíthatja a szív egészségét. A kutatások azt mutatják, hogy a harag (még az arckifejezés változásaival mért pillanatnyi harag is) olyan változásokat eredményez a szívben, amelyek rontják az izom vérpumpáló képességét, ami magas vérnyomáshoz és az azt követő szövődményekhez pl. szívbetegség, szívroham, sztrókhoz vezethez. Ennek megfelelően a lobbanékony emberek nagyobb a kockázatnak vannak kitéve szívkoszorúér-betegségekkel szemben.
2. A harag növeli a szívroham kockázatát
A bizonyítékok azt is sugallják, hogy a düh és a harag kifejezetten a szívrohamok magasabb kockázatához kapcsolódik. A szívroham kockázata a dühkitörést követő két órán belül a kétszeresére növekedhet, ami egyöntetűen azt sugallja, hogy az intenzívebb harag valóban rosszat tesz a szívednek.
3. A harag megzavarhatja az emésztést
Azzal már tisztában vagyunk, hogy az agy és a bél folyamatos kommunikációban van, így befolyásolják egymást, hatással vannak egymásra.
A stressz, a harag kellemetlen tüneteket okozhat a gyomor-bélrendszerben (beleértve a hasi fájdalmat, a gyomorpanaszokat és a hasmenést), és hosszabb távon a krónikus stressz összefüggésbe hozható a gyulladásos bélbetegséggel is.
- A túl sok harag akadályozza a mentális egészséget
A düh-feszültség állapota a mentális egészségre is hatással van. A harag gyakran emelkedik érzelmi zavarok esetén, mint pl. szorongás és depresszió, de rosszabb tünetekkel és gyengébb kezelésre adott válaszokkal is jár.
A harag, különösen az elhúzódó düh, befolyásolhatja koncentrációnkat és gondolkodási mintáinkat is. Ellenségesebbé vagy cinikusabbá tehet minket, ami megviselheti emberi kapcsolatainkat is, ami összességében árthat a mentális jólétnek.
5. A harag rossz alvást eredményez
Azok az emberek, akik nehezen tudják kordában tartani haragjukat, vagy gyakrabban érzik magukat dühösnek, rosszabbul alszanak. A dühös érzés fokozza a pszichológiai izgalmat és a lelki nyugtalanságot, ami később megnehezíti az elalvást.
A közmondás is úgy tartja, hogy a harag nem jó tanácsadó, mint ahogy a düh sem, ha az egészségről van szó. Tartsd kézben és kordában, hogy ne az egészséged rovására menjen. A Manna csepp a segítségedre lehet, ha arról van szó, ha szeretnéd és szükségét érzed, hogy lelked megnyugodjon.
Ez a különleges "lélekvitamin" napi egy percben segít, hogy idegösszeomlás nélkül vészeljük át az igazán nehéz napokat is, és elalvás előtt még tudjunk mosolyogni.